Trzy sposoby na to, jak wydać własną książkę

O wydaniu książki marzysz od dawna. Masz niezły pomysł, niewątpliwie talent i nie boisz się wysiłku intelektualnego. Słowa więc same płynęły z klawiatury. Minęły miesiące i jest! Książka gotowa. Tylko co teraz? Swoją książkę możesz wydać na trzy sposoby. Oto one.

Jak wydać książkę w wydawnictwie

Możesz zgłosić się do tradycyjnego wydawcy. Jest ich wielu – od najbardziej renomowanych i wymagających przez przeciętne aż po małe oficyny specjalizujące się w wąskich dziedzinach. Na stronach wydawnictw przeważnie znajdziesz informacje dla autorów lub kontakty do odpowiednich redaktorów prowadzących. Warto na początek poświęcić czas i sprawdzić, które wydawnictwa specjalizują się w danej tematyce. Jeśli wyślesz kryminał do redaktora zajmującego się reportażem, możesz się nie doczekać odpowiedzi. W zakładkach dla autorów często znajdują się także informacje o tym, jak długo będziesz czekać na odpowiedź. Jeżeli książka się spodoba i wydawca zobaczy w niej potencjał, przejdziecie do etapu negocjowania warunków umowy.

Wszystko jest w Twoich rękach!

Jak wydać książkę samemu

Jeśli wydawnictwo nie dostrzeże potencjału w Twojej książce lub z różnych przyczyn nie dojdziecie do porozumienia, możesz wydać książkę samodzielnie. Coraz więcej autorów, zwłaszcza blogerów, decyduje się spróbować swoich sił jako samodzielni wydawcy. Jeśli zdecydujesz się na tę drogę, będziesz odpowiadać za proces wydawniczy od początku do końca. Musisz pamiętać, że od rękopisu – czy dziś raczej pliku elektronicznego – do prawdziwej książki jeszcze daleka droga. Przed Tobą kolejne etapy procesu – redakcja, skład, korekta, ilustracje, okładka, druk lub konwersja w wypadku e-booków. Na każdym etapie czekają Cię specyficzne zadania i pułapki, w które nietrudno wpaść osobie spoza branży. Nie warto też pomijać etapu redakcji czy korekty, bo dobry redaktor podniesie książkę na wyższy poziom, a korektor dopracuje interpunkcję i wyeliminuje drobne błędy powstałe w składzie.

Gdzie najlepiej wydać książkę

Jeśli wciąż się wahasz, skorzystaj z pomocy Blogerbooks.pl. To najlepsze rozwiązanie, jeżeli nie chcesz lub nie możesz związać się z tradycyjnym wydawcą, ale pragniesz mieć pewność, że Twoja książka będzie dopracowana pod każdym względem. Będzie odpowiednie, gdy chcesz oszczędzić czas poświęcony na wydanie swego tekstu. To zrozumiałe – w końcu kiedy specjaliści Blogerbooks zajmą się kolejnymi etapami prac, Ty możesz skupić się na pisaniu nowej książki, nagrywaniu kolejnych wykładów lub promocji swego kanału. My zajmiemy się opracowaniem książki i przygotowaniem jej do druku, ale jako autor będziesz w decydujący sposób wpływać na wszystko, co będzie się działo. Gdy gotowa książka wyjdzie z drukarni, Ty zdecydujesz, jak potoczą się jej dalsze losy.

Jak odnieść sukces

Jakie rozwiązanie wybrać? To zależy od kilku czynników. Jeśli zależy Ci na renomie wydawcy i rozpoznawalnym logotypie, możesz spróbować sił w dobrych wydawnictwach. Wbrew pozorom stawiają nie tylko na sprawdzone nazwiska, lecz także na dobrze zapowiadających się debiutantów.

Jeśli chcesz mieć decydujący wpływ na to, co dzieje się z książką, i jesteś w stanie poświęcić dużo czasu na poruszanie się w nieznanej branży – możesz spróbować zostać self publisherem. Jeśli chcesz mieć na wszystko wpływ, a następnie zachować zyski z książki dla siebie, ale zależy Ci na profesjonalnie przeprowadzonym procesie wydawniczym – skontaktuj się z nami.


Redakcja © 2021